Co je to doména a jak ji ověřím?

Co je to DOMÉNA?

Doména, neboli doménové jméno je unikátní internetová adresa webové stránky. Tedy například www.ecomail.cz. Doménu však nepoužíváte pouze pro svůj web, ale také pro odesílání svých obchodních e-mailů. Jako například info@ecomail.cz, support@ecomail.cz, veronika@ecomail.cz apod.

Z jaké domény mohu odesílat své newslettery?

Z důvodu zajištění co nejvyšší doručitelnosti není možné využívat pro hromadné rozesílání newsletterů freemailovou adresu (@seznam.cz, @gmail.com, @volny.cz apod). Poskytovatelé e-mailových schránek čím dál více zpřísňují své parametry a newslettery odesílané z freemailových adres blokují, nebo zařazují do spam složek.

Pro bezchybné doručování hromadných e-mailů je třeba využívat vlastní doménu ověřenou DMARC (neboli Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) technologií pomocí DNS záznamů. Jde o proces, kterým e-mailoví příjemci kontrolují odesílatele e-mailu.

Proč mohu odesílat pouze z ověřené domény a co to znamená?

Ověřením domény pomocí DNS záznamů dáváte Ecomailu souhlas, že může odesílat z vaší domény vámi vytvořené newslettery. Tímto může Ecomail zaručit co nejvyšší doručitelnost vašich newsletterů.

 

Jak doménu ověřím?

Doménu ověříte ve webhostingu (pronájmu prostoru pro webové stránky) vaší domény. Mezi nejčastější poskytovatele patří například: Webnode, Active24, Wedos, Ignum, Forpsi, Savana, apod.

Pokud chcete odesílat z domény 2. řádu (ecomail.cz) pak lze nastavit pouze SPF a DKIM záznam, CNAME záznam pro bounce doménu zde nelze nastavit, jelikož by Vám na doménu nechodily žádné e-maily. Záznamy SPF a DKIM lze pochopitelně nastavit také na doménu 3. řádu (mailing.ecomail.cz), nicméně důrazně doporučujeme u domén 3. řádu využít ověření pomocí bounce domény (viz níže).

 

SPF a DKIM

Pro správné doručování vašich newsletterů přidejte záznamy SPF a DKIM pomocí tohoto postupu:

1. Přihlašte se do svého webhostingu

2. Vyberte doménu k ověření, z které chcete odesílat své newslettery

3. Zvolte možnost úpravy DNS záznamů

4. Pro DKIM záznam vyplňte

Typ záznamu:

TXT

Název:

ecomail._domainkey

Hodnota:

v=DKIM1; k=rsa; h=sha256; p=MIGfMA0GCSqGSIb3DQEBAQUAA4GNADCBiQKBgQC0diuxLOeJJuRRu6v4Xnau70JIEEFGnkiiu6PK3i+1pGKyoLOyJFzk+Ah8zRoujJSzv95nxtDYERVpGxfgu+JXkV3ZDJucMkd/SxKIQ8pJ0Uk1MKKkUFnYgvOxW5Umq8VNpstZZfjhCRcYgb1Iw+oFabBbfShIM98yuaN7Q7KKcQIDAQAB

5. Pro SPF záznam vyplňte

Typ záznamu:

TXT

Název:

* Některé hostingy nepodporují * proto v případě, že SPF záznam ověřen nebude, vložte místo hvězdičky @ a nebo nechte pole zcela prázdné.

Hodnota:

v=spf1 a mx include:sparkpostmail.com ?all 

6. Nezapomeňte potvrdit změny

7. Nyní máte u Vašeho hostingu DNS záznamy přidány. Během 48 hodin by se měly změny projevit. Stav ověření domény můžete kontrolovat ve Vašem účtu v sekci domény kliknutím na “Zkontrolovat nastavení DNS”

Ecomailapp.cz.png

 

Chci ještě více zlepšit doručitelnost pomocí BOUNCE DOMÉNY. Jak na to?

Každý e-mail, který je odeslán přes Ecomail v sobě nese informaci, že je odeslán pomocí naší služby. Jedná se o tzv. "envelope-from sender" (také return-path aj.), nebo-li bounce doména kterým je v našem případě doména "bounce.ecomailapp.cz". 

Pokud chcete ještě zvýšit důvěryhodnost a doručitelnost vašich newsletterů pomocí nastavení vlastní bounce domény, je třeba vytvořit doménu 3. řádu (např. mailing.ecomail.cz). Z této domény budete svá sdělení odesílat. Ke své doméně 3. řádu přidáte pouze CNAME záznam dle následujícího postupu:

1. Přihlašte se do svého webhostingu

2. Vyberte doménu k ověření, z které chcete odesílat své newslettery (např. mailing.mujshop.cz)

3. Zvolte možnost úpravy DNS záznamů

4. Pro CNAME (Bounce) záznam vyplňte

Typ záznamu:

CNAME

Název:

mailing.mujshop.cz

Hodnota:

sparkpostmail.com

5. DKIM záznam zde nevyplňujte

6. SPF záznam zde nevyplňujete

7. Zadejte doménu mailing.mujshop.cz do sekce Domény ve vaše Ecomail účtu a kliněte na možnost "zkontrolovat nastavení DNS". SPF, DKIM i BOUNCE hodnoty by měly svítit zeleně. Pokud ne, vyčkejte. Hosting si na ověření domény bere až 48h. Případně se obraťte na support@ecomail.cz

8. Nyní můžete odesílat své newslettery z vaší ověřené domény. Tedy například Veronika@mailing.mujshop.cz

 

Hlásí mi to, že doména není ověřená. Přitom ověřenou doménu mám.

Pokud se vám před odesláním kampaně objevuje hláška, že doména není ověřená a přitom ověřenou doménu v sekci Domény máte, zkontrolujte, zda odesíláte z ověřené domény. Není například v doméně překlep? Nebo nepoužíváte nyní e-mail s jinou doménou, kterou však nemáte ověřenou? Pokud ano, můžete doménu ověřit dle postupů výše. Nebo odesílat z již ověřené domény.

Nemám žádnou vlastní doménu co s tím?

Vlastní doménu si můžete zřídit u jednoho z mnoha webhostingů jako je Wedos, Active24 a další.

Máte další otázky? Odeslat požadavek

0 Komentáře

Prosím přihlaste se, abyste mohli napsat komentář.