Základní práce s interaktivním editorem šablon

V tomto článku si představíme editor šablon Ecomailu a vysvětlíme si několik základních principů pro práci s šablonami.

Bloky a obsah šablony

Základním stavebním kamenem našich šablon jsou bloky a obsah. Každá šablona se skládá z několika bloků a v těchto blocích se poté nalézá jednotlivý obsah.

Základní rozdíl mezi bloky je v počtu sloupců, které blok obsahuje. Může tak jít o blok s jedním, dvěma, třemi nebo čtyřmi sloupci. Jednolivé bloky můžete libovolně odtraňovat nebo přidávat tak, že kliknete na záložku "struktura" a vyberete typ bloku. Blok přidáte buď kliknutím na vybraný typ bloku (nový blok se přidá do spodní části) nebo vybraný blok přetáhnete kamkoli do šablony. 

Do sloupců můžete následně vkládat obsah, jako je text, obrázek, tlačítko, oddělovač, mezera, sociální sítě a dokonce i kód. Klikněte na záložku "obsah" a následně můžete přidáte obsah přetažením do vybraného sloupce v bloku.

Bloky i obsah můžete libovolně přesouvat v rámci vaší šablony. 

Základní nastavení šablony

V záložce "nastavení" si můžete nastavit barvu pozadí šablony.


Práce s bloky, změna šířky nebo barvy bloků

Kliknete-li mimo obsah do bloku, dostanete se k editaci bloku. Stejně tak můžete blok přesunout pomocí tažení. Kliknutím na dvě ikonky je možné blok duplikovat nebo smazat.

 

V panelu v levé části můžete následně nastavit:

  • počet sloupců v bloku
  • rozvržení (roztažený blok, zúžený blok nebo oddělené sloupce)
  • šířku shora a zdola (nastavení výšky bloku)
  • barva pozadí (je vidět v případě zúženého bloku nebo pokud není na pozadí obrázek)
  • obrázek na pozadí (je možné odstranit obrázek a nahradit vlatním nebo použít jen barvu na pozadí)

 

 

Práce s obsahem

Práce s obsahovými částmi je většinou velmi přímočará a jednoduchá. Stačí kliknout na obsahový blok, který chcete upravovat. Většina akcí se provádí buď přímo v šabloně, nebo v levém panelu v editaci obsahového bloku.

Textový blok

Jednoduše klikněte přímo do textu, který si přejete upravit a pište jak je libo. Základní textové úpravy můžete provádět v tool baru (kurzíva, tučné písmo, velikost písma, barva písma, přidávání odkazu, odrážky apod.) V případě odskočení na nový odstavec použijete klávesu Enter, pakliže Vám stačí odskočení pouze na nový řádek použijete kombinaci kláves Shift + Enter. Jestliže chcete přidat odkaz pro odhlášení, odkaz pro online verzi nebo merge tagy jako je např. oslovení, jednoduše v tool baru klikněte na "vložit" a vyberte jednu z možností.

V levém panelu pak můžete nastavit základní vlastnosti textu, jako je font, barva, zarovnání shora a zdola nebo odsazení sloupců ze stran.

              

Obrázek

U obrázků můžete v levém panelu "nahrát nový obrázek" a také si jej můžete ještě následně "upravit" pomocí našeho editoru obrázků. Dále je možné nastavit odkaz pro kliknutí na obrázek, šířku obrázku, velikost obrázku, zarovnání doleva, doprava nebo na střed a také odsazení.

Obrázky je možné nahrávat ve formátech jpeg nebo png o maximální velikosti 2MB a maximální šířce 600 pixelů. Většina e-mail klientů nemá prostor pro větší e-mail než je 600 pixelů. Šířka šablony je nastavena tak, aby se newsletter zobrazil správně na všech zařízeních.

V případě, že potřebujete vložit video, vložte pouze obrázek z náhledem videa a odkazem na tomto obrázku třeba na Youtube.

 

 

Tlačítko

U tlačítka lze nastavit jeho text, odkaz, zarovnání, kulaté nebo hranaté okraje, barvu tlačítka, barvu textu a velikost písma.

Sociální sítě

V rámci tohoto obsahového bloku si můžete nastavit ikonky pro sociální sítě. Můžete si zvolit, zda chcete mít v šabloně pouze FB nebo třeba Facebook, Twitter a Pinterest. Ikonky přidáváte pomocí "přidat další" a odebíráte kliknutím na "koš" vedle ikonky. Ve "stylu ikonek" je možné vyrat vzhled ikonky - hranatá, kulatá apod. Odkaz k jednotlivým ikonkám přidáte v "nastavení sociálních sítí" tak, že kliknete na tlačítko pro úpravu a následně vložíte požadovaný odkaz.

Mezera

Pokud potřebujete obsahové prvky dál od sebe, můžete vložit vertikální mezeru. Výšku mezery je možné editovat.

Oddělovač

Jedná se o grafický prvek (čáru), který slouží k oddělení jednotlivých obsahů v šabloně. Lze nastavit barvu, odsazení a výšku oddělovače. 

Vlastní kód

Do každé šablony lze vložit i vlastní HTML kód. Toto však doporučujeme pouze expertům.

Produkty

Do šablon můžete vkládat i produktové feedy pomocí XML feedu. XML feed je datový soubor, který slouží k exportu zboží a všech potřebných doprovodných informací do porovnávačů cen (Heureka a Zbozi.cz). V našem případě si díky XML feedu můžete nahrát produkty do systému Ecomail a poté snadno a rychle vkládat produkty do šablon v interaktivním editoru. Jak pracovat v šabloně s produkty z XML feedu se dozvíte zde.

V tuto chvíli pro Vás připravujeme funkci dynamického produktového bloku, který navrhne pro vaše zákazníky produkty, o které měli v minulosti zájem, či produkty těmto produktům podobné nebo související.

 

 

Máte další otázky? Odeslat požadavek

0 Komentáře

Prosím přihlaste se, abyste mohli napsat komentář.