Všechny sbírky
Kontakty
Seznam kontaktů
Jaký je rozdíl mezi seznamy, skupinami, segmenty a vlastními poli?
Jaký je rozdíl mezi seznamy, skupinami, segmenty a vlastními poli?

Není vám jasný rozdíl mezi seznamy, segmenty, skupinami, vlastními poli, štítky a další? Zde se vše dozvíte.

Kateřina Sokolová avatar
Autor: Kateřina Sokolová
Aktualizováno před více než týdnem

Pro správnou správu v Ecomailu, doporučujeme pracovat v rámci jednoho seznamu kontaktů pomocí tzv. segmentů.

Nejprve si shrňme základní pojmy:

Seznam kontaktů = balík všech vašich kontaktů
Segment = filtr, který můžete vytvořit v rámci jednoho seznamu kontaktů na základě podmínek jako jsou základní pole, vlastní pole, skupiny, chování kontaktů v kampaních, na webu apod.
Pole = informace u kontaktů. Jako například jméno, země, ulice, narozeniny apod. Více o tom, co je to pole ať už vlastní, či základní zde.
Skupiny = skupiny jsou informace u kontaktů, které si může daný kontakt spravovat sám. Například téma sdělení, která mu zasíláte, četnost rozesílek apod. Více o tom zde.
Štítky = štítky umožňují rychlou úpravu kontaktů při importu, či v automatizacích.

Seznam kontaktů vs. Segment
Do seznamu kontaktů importujete celou svou databázi. Segment je užší okruh uživatelů z celého seznamu kontaktů, které splnily definovanou podmínku v nastavení segmentu.


Seznam kontaktů vs. Preferenční skupina
Do seznamu kontaktů importujete celou databázi. Preferenční skupina je část kontaktů, která Vám například při vyplnění formuláře (nebo po odeslání kampaně) sdělila v jaké frekvenci si přejete newslettery zasílat či o jaký druh sdělení má zájem. tuto informaci naleznete v přehledu celého seznamu kontaktů.

Na obrázku vidíte Skupinu "Jak často chci dostávat newslettery" v seznamu kontaktů s názvem Kompletní seznam.

Segment vs. Preferenční skupina
Segment je vlastně filtr v daném seznamu kontaktů. Můžete si například vysegmentovat (vyfiltrovat) kontakty, které jsou v preferenční skupině "chci zasílat newslettery jednou týdně"

Segment vs. Vlastní pole
V Ecomailu jsou předpřipravená základní pole pro práci v aplikaci - e-mail, jméno, příjmení, město aj. Ovšem doplňující informace, které o uživatelích víte a se kterými plánujete v aplikaci pracovat, nahráváte do tzv. vlastních polí. Na základě těchto informací můžete dále kontakty segmentovat a odesílat na ně personalizovanou rozesílku.

Na obrázku můžete vidět segment dle vlastních polí.

Vlastní pole vs. Skupiny
Vlastní pole i Skupiny jsou dodatečné informace, které u kontaktů máte. Skupiny si však adresát volí sám (například jak často mu budete newslettery zasílat). Vlastní pole je vaše interní označení kontaktů.

Vlastní pole vs. Štítky
Vlastní pole i Štítky jsou dodatečné interní informace u kontaktů. Štítky se většinou používají pro rychlé otagování kontaktů (pozor, není možné je poté hromadně editovat nebo mazat!). Zatímco vlastní pole můžete využít také jako merge tagy pro personalizaci v newsletteru.

Vlastní pole vs. Merge tag
Vlastní pole je doplňková informace ke kontaktům, které lze využít i jako merge tag. Jedná se tedy o velmi podobnou věc. Vlastní pole je další informace u kontaktů a merge tag tu informaci umožňuje použít v šabloně. Více o tom zde.

Dostali jste odpověď na svou otázku?