Testování šablony/newsletteru

Nezobrazuje se vám newsletter správně? Nebo vytváříte šablonu poprvé a zajímají vás základní tipy?

Monika Marešová avatar
Autor: Monika Marešová
Aktualizováno před více než týdnem

V tomto článku pro Vás shrneme základní tipy při vytváření šablony pro e-mailovou rozesílku. K dispozici je také návod, jak testovat celou kampaň a na co si při tvorbě kampaně dávat pozor.

Co se šablony týče, v tomto článku si řekneme více o:


1. Jakým způsobem vkládat text do šablony?

Do šablony vkládejte prostý text a formátujte jej až v rámci editoru –⁠⁠⁠⁠⁠ díky tomuto postupu můžeme zaručit jeho responzivitu.
💡 TIP: Text oprostíte od formátování po překopírování do tzv. Poznámkového bloku (Notepad) nebo vložením do adresního řádku v prohlížeči.

2. Dbejte na správné poskládání jednotlivých objektů

Vše, co má být "u sebe", vkládejte do jedné struktury (kterou značí fialové ohraničení):
​Aby se např. produkty v šabloně zobrazovaly správně i na telefonu –⁠⁠⁠⁠⁠ tzn. prvky které patří k sobě pod sebou, je potřeba je správně vkládat do struktur.

Vždy vkládejte do jednoho políčka ve struktuře dohromady obrázek + text + tlačítko. Pro urychlení práce můžete využít automatické nahrávání produktů ze zbožového feedu.

Správné zobrazení zalomených sloupců na telefonu potom vypadá takto:


Případně v editoru vypněte funkci Zalamovat sloupce na mobilu.

Tak v šabloně zůstanou sloupce struktury vedle sebe i na telefonu.


Pro lepší představu o budoucí podobě šablony pracujte s funkcí Zobrazit skryté. Snadno přepnete mezi podobou šablony pro desktop a mobil. Pokud zapnete možnost zobrazení skrytých struktur, v náhledu šablony se zobrazí překryté bílým filtrem. Jestliže bude funkce vypnutá, zobrazí náhled šablony tak, jak ho uvidí koncoví uživatelé na daném zařízení. 👇

Více tipů pro tvorbu šablony pro mobilní zařízení najdete v tomto článku.

3. Jaký je správný poměr textů a obrázků v šabloně?

Při vytváření šablony je také důležité myslet na poměr textů a obrázků, vložených do šablony. Převažuje-li ve šabloně více obrázků, může tato skutečnost negativně ovlivnit rozesílku a její výsledky ohledně doručení.

⚠️ Doporučený poměr textů a obrázků je alespoň 30 : 70 (obrázky : text).


Obsah šablony lze zkontrolovat přímo v editoru. Klikněte na sekci Náhled a testování a uvidíte, jaký poměr obrázků vůči textu má šablona, kterou upravujete.


Poměr mezi obrázky a textem reprezentuje grafické znázornění.Snadno tak upravíte šablonu tak, aby vyhovovala doporučenému limitu a neohrozilo její doručitelnost označení za spam ze strany poštovních klientů.

Výsledky spam testu v nastavení kampaně upozorní na případné nedostatky v kampani, které je dobré před odesláním upravit a mohly by mít vliv na doručitelnost. Nejčastější hlášky SPAM testu si můžete přečíst zde.

4. Jaké prvky má šablona obsahovat?

Nejdůležitějším prvkem v šabloně je v první řadě odkaz pro odhlášení. Každý uživatel musí mít možnost se z jakéhokoliv e-mailu jednoduše odhlásit. V předpřipravených šablonách, které jsou v aplikaci k dispozici, je odkaz již vložený z naší strany. Pokud ho z šablony odeberete, je do ní opět automaticky vložen při odeslání kampaně. Automaticky vložený odkaz pro odhlášení však nemusí být v souladu s designem vámi vytvořené šablony. Doporučujeme vám jej proto v šabloně ponechat nebo vložit z vaší strany dle návodu v tomto článku.

U některých poštovních klientů není povolené automatické stahování externích obrázků, je tedy vhodné do šablony přidávat odkaz na online verzi newsletteru. Uživatel tak pouze klikne na tento odkaz a e-mail se mu v pořádku zobrazí v novém okně prohlížeče. Podrobný postup pro vložení odkazu pro online verzi naleznete zde.

Dalším významným prvkem v šabloně je preheader. Jedná se o krátký text (konkrétně první dostupný text z šablony) vložený typicky v záhlaví šablony v prvním bloku, který se zobrazuje ihned za předmětem e-mailu a můžete tak s jeho pomocí čtenáře motivovat k otevření e-mailingu. I ten je v každé přednastavené šabloně automaticky k úpravě.
Jako první vidí uživatel ve schránce jméno odesílatele, předmět e-mailu a preheader. Tyto tři prvky jsou tedy tím, co ovlivňuje, zda bude příchozí e-mail otevřen či nikoliv.


Pod všechny obrázky vkládejte odkaz a alternativní text. Jedním z cílů e-mailingu je přimět příjemce kampaně k navštívení webu. Vložením odkazů pod jednotlivé obrázky toho můžete docílit. Postačí pouze do pole “Odkaz na obrázku” vložit odkaz na konkrétní stránku, na kterou budou po prokliku uživatelé přesměrováni:

Nezapomínejte ani na alternativní text, který se zobrazí v případě, že se správně nenačte obrázek.

5. Podmíněné merge tagy

Při personalizaci e-mailů využívejte podmíněných merge tagů, pomocí kterých definujete scénář propsání hodnot i pro ty kontakty, kterým např. relevantní hodnota chybí.


6. Testování kampaně ostrou rozesílkou na testovací segment

Nejlepší způsob, jak otestovat funkčnost a zobrazení šablony, je zaslání ostré kampaně na vaše vlastní publikum. Do aplikace nahrajte seznam vlastních adres, ideálně na různých poštovních klientech (např. Gmail, Seznam, Outlook) a vytvořte si "testovací segment".

V některých případech se může vzhled rozesílky mírně lišit. Prostřednictvím ostré rozesílky tak prověříte zobrazení newsletteru u jednotlivých poštovních klientů. Některé verze poštovního klienta Outlook jsou citlivé na vybrané grafické prvky, jakými je GIF, obrázek na pozadí nebo video –⁠⁠⁠⁠⁠ pokud evidujete, že většina Vašeho publika využívá tohoto poštovního klienta, doporučujeme Vám se pokročilým grafickým prvkům vyvarovat a rozesílku tomuto poštovnímu klientovi přizpůsobit.

💡TIP: Podívejte se také na náš check list, kde naleznete další rady a tipy pro tvorbu kampaní.

💭 Nenašli jste odpověď? Napište nám na chat nebo e-mail support@ecomail.cz. 😊

Dostali jste odpověď na svou otázku?