Přeskočit na hlavní obsah
Všechny sbírkyE-mail kampaně
Tvorba a odeslání e-mailové kampaně
Tvorba a odeslání e-mailové kampaně

Jak na vytvoření a odeslání e-mailové kampaně

Monika Marešová avatar
Autor: Monika Marešová
Aktualizováno před více než týdnem

Tvorba kampaně je práce na pár minut. Pro detailnější cestu tvorby kampaně a další tipy si přečtěte tento článek.

Dáváte přednost instruktážnímu videu?

1. V sekci Kampaně klikněte na + Nová kampaň.

2. Kampaň pojmenujete (jméno slouží pouze pro váš přehled) a vyberete možnostt e-mailové kampaně (alternativní možností je SMS kampaň).

3. Vyberete seznam kontaktů, kombinaci seznamů nebo segment, na který má být kampaň odeslána.

4. V nastavení vyplníte základní údaje, jako je předmět, jméno odesílatele a e-mail pro odpovědi (ten adresáti neuvidí, slouží pouze pro jejich případné odpovědi).


TIP: Jméno odesílatele by nemělo přesahovat cca 18 písmen (protože další text již není v některých poštovních klientech viditelný).
U textu předmětu je:

  • max. doporučená délka 55 znaků při standardním textovém předmětu

  • max. doporučená délka 50 znaků s použitím 1x emoji

  • max. doporučená délka 45 znaků s použitím oslovení

Obecně platí, že na telefonech v rámci notifikace se předmět zobrazí do cca 35 znaků (záleží na velikosti displeje), poté se ukončí třemi tečkami.

Do pole "E-mail odesílatele" uvádějte adresu na doméně, kterou máte ověřenou ve vašem účtu v Ecomailu v sekci "domény". Pokud jste například ověřili bounce doménu (doménu třetího řádu) novinky.ecomail.cz - adresa pro odeslání kampaně tak může vypadat například následovně: info@novinky.ecomail.cz.

5. V dalším kroku vybíráte šablonu newsletteru:

  • Můžete použít některou z Nedávno použitých šablon.

  • V záložce Uložené naleznete šablony ze sekce "Šablony" v aplikaci

  • V další záložce Z kampaní jsou všechny šablony z již odeslaných kampaní.

  • Můžete vytvořit Novou interaktivní šablonu z jedné z předpřipravených šablon pomocí jednoduchého Drag & Drop editoru.

  • Případně můžete v poslední záložce použít svůj vlastní HTML kód, a to buď vložením kódu nebo nahráním ZIP archivu.

Tip: Přejete si vytvořit vlastní šablonu šablonu? Nemáte na tvorbu šablony čas?
V Ecomailu je vám k dispozici tzv. blank šablona nebo vám náš tým specialistů vytvoří šablonu na míru. Tyto možnosti naleznete v aplikaci v sekci "šablony". Po vytvoření nové šablony nám můžete odeslat požadavek pro vytvoření šablony z naší strany a my vás budeme co nejdříve kontaktovat pro více informací.


Po volbě šablony se automaticky zobrazí k editaci -> v tomto kroku se také můžete podívat na jednoduchý náhled zobrazení v počítači i na telefonu.
Ve chvíli, kdy jste se šablonou spokojeni, kliknete na "Uložit a zavřít".

Vrátíte se tak k editaci "obsahu" (3. krok), ve kterém je pak možné do kampaně vložit přílohu, a to ve velikosti do 5 MB.

Obecně však používání příloh příliš nedoporučujeme. Příloha automaticky zvětší velikost Vašeho e-mailu, což může mít vliv na jeho doručitelnost, a zároveň na ni nelze měřit open rate. Většina uživatelů ji navíc ani není zvyklá otevírat.
Pokud chcete příjemce odkázat na doplňující obsah, doporučujeme vkládat daný obsah např. na landing page a na tu v kampani odkázat přes proklik.

TIP: Zajímá vás k doručitelnosti více? Podívejte se na náš webinář, kde se dozvíte, co můžete udělat pro svou doručitelnost vy sami, co za vás vyřeší nástroj a jakou roli hraje poštovní klient.


6. V kroku pro testování si můžete poslat testovací e-mail kampaně. Pokud je váš e-mail personalizovaný, lze jednoduše otestovat i merge tagy. Máte-li například v šabloně oslovení pomocí merge tagu *|VOKATIV|*, můžete zvolit náhodnou hodnotu (vybere náhodně ze seznamu, na který je kampaň odeslána) nebo vepsat hodnotu vlastní. Jelikož se jedná o náhodně vygenerované hodnoty, nemusí být v souladu
s e-mailovou adresou, na kterou si zasíláte testovací e-mail.

7. Ve stejném kroku můžete také provést spam test. Ten slouží k tomu, aby vám pomohl otestovat obsah newsletteru a upozorní, zda projde e-mail spam filtry (o tom, jak se vyhnout spam složce, se dozvíte více v tomto článku).

8. V posledním kroku zkontrolujete, zda kampaň vyhovuje vašemu zadání. Dále si také můžete vybrat, zda chcete kampaň odeslat ihned nebo chcete naplánovat odeslání na později. Poté kliknete na tlačítko Odeslat kampaň.

Dostali jste odpověď na svou otázku?