Všechny sbírky
Formuláře
Facebook
Sběr kontaktů z Facebooku pomocí Lead Ads
Sběr kontaktů z Facebooku pomocí Lead Ads

Tvorba formuláře pro sběr kontaktů na Facebooku

Tereza Oravová avatar
Autor: Tereza Oravová
Aktualizováno před více než týdnem

Pokud chcete sbírat kontakty snadno a jednoduše z Facebooku přímo do Ecomailu, začněte s Lead Ads.

V tomto článku najdete:

1. Co jsou Facebook Lead Ads?

Jedná se o speciální formu reklamy zaměřenou na potencionální zákazníky na Facebooku, pomocí které můžete sbírat kontakty přímo z Facebooku rychle a jednoduše a s důrazem na použitelnost na mobilních zařízeních. Více se o Facebook Lead Ads dozvíte přímo na stránkách Facebooku.

2. Jak propojit Facebook s Ecomailem

1) Nejprve propojte Ecomail s vaší facebookovou stránkou. To uděláte tak, že si v Ecomailu vyberete daný seznam kontaktů, do kterého se mají kontakty z Facebooku přenášet.

2) Kliknete na vybraný seznam, v levém sloupci vyberete možnost „Facebook integrace“ a kliknete na „Připojit Facebook“.

facebook integrace

3) Dalším krokem je přihlášení k Facebooku. Vyplňte přihlašovací údaje k soukromému účtu, pod kterým se standardně přihlašujete do Facebooku, a přihlaste se. 

registrace k fb

4) Po přihlášení vyberete vaši facebookovou stránku, se kterou bude reklama propojena.

5) Jakmile se Vám u připojené stránky objeví "Connected", je stránka na seznam kontaktů v pořádku napojena a můžete začít s tvorbou reklamy.

propojení s fb

TIP: Pokud si přejete propojit více FB stránek, tak je nutné v dalším seznamu kontaktů >> propojit pouze další stránku. Kliknete tedy ve vyskakovacím okně na upravit nastavení a zvolíte druhou FB stránku viz. prtsc

3. Vytvoření Lead Ads reklamy

Upozornění: Pro tvorbu reklamního příspěvku se zaměřením na sběr kontaktů je nezbytné mít založený reklamní účet na Facebooku.

1) Když máte propojený Ecomail s Facebookem, můžete se vrhnout na tvorbu kampaně Facebook Lead Ads.

Na vaší Facebookové stránce zvolíte ve Správě stránky > Centrum reklam > Všechny reklamy a vstoupíte do Business Manageru, konkrétně do sekce Správce reklam.

2) V Business Manageru, v sekci "Správce reklam" zvolte "Vytvořit" a v prvním kroku tvorby kampaně vyberte možnost "Generování potenciálních zákazníků".

3) Dále je potřeba nastavit stránku, pro kterou chcete Lead Ads spustit (jedná se o stránku, kterou jste propojili s Ecomailem) a dejte souhlas s obchodními podmínkami.

Zvolte okruh uživatelů, kterým se má reklama zobrazit. 

V rozpočtovém plánu si nastavte částku, kterou plánujete do kampaně Lead Ads investovat. 

4) V nastavení konkrétní reklamy si zvolte název kampaně (např. Přihlášení k odběru newsletteru), identitu podle vaší Facebookové stránky a formát reklamy. 

5) Nastavte kreativu >> text (primární text, titulek, popis) a odkazy. Můžete také vybrat různé formáty reklam na Facebooku případně i na Instagramu. 

4. Tvorba formuláře Lead ads - jaké údaje mohu sbírat

Dalším krokem při přípravě Lead Ads kampaně je vytvoření formuláře v rámci již připravené reklamy. Klikněte v sekci Tvorba reklamy na "+ Nový formulář" a otevře se vám tvorba nového formuláře.

V Nastavení formuláře vyberte jazyk, ve kterém potřebujete formulář zveřejnit (pracujte s češtinou či angličtinou pro správnou synchronizaci do Ecomailu, slovenština zde není k výběru).

Poté se pusťte do přípravy obsahu. Zvolte typ formuláře (vyšší objem/vyšší zájem) a následně vyplňte úvodní informace, obrázek, který chcete k formuláři připojit atd.

Po úvodních informacích nastavujete tzv. "otázky", což jsou vlastně formulářová pole a jejich titulek.

Jaké otázky mohu v Lead Ads formuláři nastavit?

Je nezbytné sbírat hodnotu e-mail. Pracovat dále můžete s předpřipravenými dotazy, které nabízí FB a které se přenáší do defaultních polí v Ecomailu. Jedná se o pole křestní jméno, příjmení, pohlaví, ulice, město, PSČ, firma, telefon, narozeniny a pole země (pro přenesení do pole země pracujte ve formuláři s hodnotou country, nikoliv state).

V případě, že kontakt nevyplní pohlaví (nebo je vyplněného s neznámou hodnotou) se pohlaví (stejně jako datum svátku a oslovení) doplní v Ecomailu podle křestního jména či příjmení. Pokud kontakt nemá ani křestní jméno či příjmení, je pohlaví v detailu kontaktu s hodnotou N/A.

Vlastní otázky

Kromě předpřipravených polí můžete sbírat i data z vlastních otázek. Vybíráte ze dvou typů: krátké odpovědi nebo s několika odpověďmi.

Aby se data správně přenesla do Ecomailu, je potřeba mít vytvořené v seznamu kontaktů (kam se budou kontakty z reklamy přenášet) tzv. vlastní pole, jejichž merge tag bude odpovídat názvu pole ve Facebookovém formuláři.

Např. zde, název pole na FB je databaze a jeho merge tag v Ecomailu je *|databaze|*

Veškeré kontakty registrované přes FB Lead Ads budou mít v účtu zdroj "facebook_lead". Na základě této informace můžete např. vytvořit segment těch, kteří přišli z Facebooku a dále s nimi pracovat.

Dále v sekci "Soukromí" při tvorbě formuláře doplníte odkaz URL na Zásady ochrany osobních údajů vaší společnosti.

V posledním kroku "Dokončení" upravíte stránku s poděkováním.

Formulář můžete uložit, jako koncept - v tomto případě jej můžete později upravovat. Pokud kliknete na tlačítko zveřejnit, nebude možné formulář dále upravovat a jeho poslední verze bude použita v reklamě, kterou tvoříte.

Testování Lead Ads formuláře

Ještě před publikováním reklamní kampaně je vhodné si funkčnost formuláře otestovat. Posloužit vám může tento nástroj: https://developers.facebook.com/tools/lead-ads-testing

Otestovat si můžete i vzhled formuláře, stačí v sekci "Zkontrolovat" kliknout na Náhled reklamy a zvolit možnost "Poslat upozornění na Facebook".

Náhled kampaně se vám zobrazí na telefonu přímo "na zdi" na vašem Facebooku. V prvním kroku se zobrazí reklama, po kliknutí na "Zaregistrovat se" se otevře formulář.

Po vytvoření se kampaň schvaluje - to může nějakou dobu trvat. Jakmile bude kampaň schválena a zveřejněna, začnou vám ve vybraném seznamu kontaktů v Ecomailu přibývat kontakty, které se přihlásily k odběru.

Pro nově získané kontakty je ideální vytvořit automatickou uvítací kampaň, která vám pomůže nového odběratele "přivítat" a motivovat k další aktivitě. Podívejte se, jak můžete vytvořit automatickou kampaň. Podrobnější postup na tvorbu kampaně pro potenciální zákazníky můžete najít přímo na stránkách Facebooku.

Dostali jste odpověď na svou otázku?