Přeskočit na hlavní obsah
Všechny sbírkyKontaktySeznam kontaktů
Slučování seznamů kontaktů
Slučování seznamů kontaktů

Jak na sloučení více seznamů kontaktů do jednoho?

Monika Marešová avatar
Autor: Monika Marešová
Aktualizováno před více než týdnem

Pokud máte v Ecomailu již několik seznamů vytvořených a chcete je sloučit, připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak na to. Proč doporučujeme mít kontakty v jednom seznamu, se můžete dočíst v tomto článku.

Seznamy můžete sloučit dvěma způsoby, a to buď pomocí exportu a následného importu, nebo pomocí přesunu kontaktů z více seznamů do jednotného seznamu kontaktů. Historie každého kontaktu zůstane v obou případech zachována.

Popisujeme zde, jak provést:

1. Sloučení pomocí exportu a importu

Před sloučením seznamů je nejprve zapotřebí vyexportovat zvlášť jednotlivé kontakty:

  • Aktivní

  • Odhlášené

  • Odražené

Export provedete ve vybraném daném seznamu vlevo nahoře, viz PrntScr:

📬 Vyexportovaný soubor vám dorazí do e-mailu, skrze který jste v aplikaci přihlášeni.

Takto postupně exportujete aktivní, odhlášené a odražené kontakty. Stačí vždy kliknout na příslušnou kategorii kontaktů, jak vidíte v náhledu níže, a dole u každé kategorie kliknout na “Exportovat kontakty”.


Dejte si pozor, abyste neprohodili kontakty aktivní a odhlášené. Doporučujeme tedy nejprve vyexportovat z jednotlivých seznamů kontakty aktivní, potom ze všech seznamů kontakty odhlášené a nakonec odražené.

Pokud potřebujete kontakty v novém seznamu odlišit, abyste např. poznali, odkud pochází, stačí v Excelu přidat další sloupec, který naimportujete spolu s e-maily. Využít můžete tzv.

Příklad:

V seznamu 1 se nacházely kontakty nasbírané z Promo akce Běžecká soutěž, v seznamu 2 pak z Promo akce Maraton 2016.

Postup:

V každém vyexportovaném souboru vytvořte nový sloupec s názvem Soutěž, do kterého přidáte, odkud byl kontakt získán (např. tedy "Běžecká soutěž").

Pokud nemůžete soubor upravovat, protože se nachází ve formátu .CSV, převedete si jej do Excelu. Jak na to, se dozvíte zde.


V aplikaci, v novém seznamu kontaktů (se kterým si nyní přejete pracovat), v pravém sloupci kliknete na “vlastní pole” a vytvořte vlastní pole s názvem Soutěž. Do řádku merge tag vložíte například Soutez.


Nyní máte připraveno vlastní pole v jednom kompletním seznamu a můžete se pustit do importu souborů z jednotlivých seznamů kontaktů.

Pro tento konkrétní případ otevřete daný seznam kontaktů, kam chcete ostatní seznamy přidat, a zvolíte import “Z Excel souboru”.


Import aktivních kontaktů

Nejprve naimportujete veškeré aktivní kontakty ze všech seznamů. V dalším kroku nastavíte pro jednotlivé sloupce e-mail, jméno, příjmení, apod. a nakonec i vlastní pole, které jste si vytvořili dříve – zde promoakce (zdroj, odkud kontakt pochází).

Protože nahráváte aktivní kontakty, je potřeba naimportovat kontakty jako “Běžně přihlášené kontakty“.

Poté kliknete na „Importovat kontakty“.

Stejně postupujete i se všemi dalšími aktivními seznamy kontaktů, které jste si ze systému vyexportovali.

Import odhlášených kontaktů

Před importem odhlášených kontaktů pečlivě zkontrolujte, že skutečně nahráváte odhlášené kontakty. Jestliže byste nahráli aktivní kontakty jako odhlášené –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ hromadně jejich stav změnit zpět na aktivní nelze.

Máte-li zkontrolované složky nahrávaných kontaktů, můžete se pustit do importu. Postupujete stejně jako s aktivními kontakty. Jediný rozdíl je v tom, že kontakty importujete jako odhlášené kontakty, viz PrntSc:

Stejně tak postupujete u všech ostatních vyexportovaných seznamů s odhlášenými kontakty.

V případě, že uděláte chybu a nahrajete omylem odhlášené kontakty jako aktivní (běžné přihlášené), nemusíte se bát. Nahrajete kontakty znovu, ale tentokrát jako odhlášené a zakliknete políčko „U nalezených kontaktů aktualizovat údaje“. Kontakty tímto odhlásíte.

Import odražených kontaktů

Do třetice naimportujete kontakty odražené. Naprosto stejný postup jako u kontaktů aktivních a odhlášených. Jen s tím rozdílem, že zakliknete „Naimportovat kontakty jako odražené”, viz PrtScr:

Import spam stížností

V případě, že jste si vyexportovali i "spam stížnosti", nahráváte je zpátky do Ecomailu jako kontakty odhlášené.

Během celého slučování seznamů si vždy dávejte pozor, jaký seznam kontaktů nahráváte a jaké kategorie u nich zaklikáváte –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zda běžné, odhlášené nebo odražené kontakty.

Teprve po importu všech kontaktů a finální kontrole můžete smazat původní seznamy.

2) Přesun kontaktů mezi seznamy

V seznamu kontaktů můžete využít i možnosti přesunu kontaktů mezi jednotlivými seznamy. Pokud si přejete například sloučit více seznamů do jednoho, stačí v seznamu kontaktů zaškrtnout kontakty, se kterými chcete pracovat.

V nabídce u označených kontaktů následně naleznete možnost Přesunout do seznamu. Označené kontakty pak po prokliku budou včetně veškeré historie přesunuty do jiného seznamu kontaktů.

Stejně jako aktivní kontakty můžete do nového seznamu kontaktů přesunout i odhlášené, či odražené kontakty. Po přesunu kontaktu zůstane uchován stejný status, jako v původním seznamu.

V tuto chvíli máte dané kontakty převedené do jednoho seznamu kontaktů a můžete s nimi pracovat snadno a jednoduše pomocí segmentování.

💭 Nenašli jste odpověď? Napište nám na chat nebo e-mail support@ecomail.cz. 😊

Dostali jste odpověď na svou otázku?